Dzięki nim żyjemy w Wielkopolsce

101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

28 grudnia 2019 r., na cmentarzu parafialnym w Kaczorach, odbyły się obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przygotowane wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic  i Szkołę Podstawową w Kaczorach.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia, przy wtórze werbli, pocztu flagowego. Uczestnicy odśpiewali hymn narodowy. Prezes SPKiO, Bogdan Lach, w krótkim wystąpieniu, przedstawił wagę wydarzeń z 1918 r. oraz ich odniesienie do teraźniejszości. Kolejnym mówcą był sołtys Kaczor, Henryk Witt, który poinformował zebranych, że 20 grudnia 2019 r. Rada Gminy Kaczory podjęła uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Dziembowie imienia Powstańców Wielkopolskich.
Nastąpiło odczytanie nazwisk powstańców spoczywających na cmentarzach w Gminie Kaczory, zakończone werblami i wspólnym okrzykiem wzniesionym przez uczestników uroczystości: „WALCZYLI W POWSTANIU!”.
Następnie zostały złożone kwiaty i znicze przy pomniku, który powstał w 2018 r,, w stulecie Powstania Wielkopolskiego.
Kolejnym punktem spotkania było zapalenia zniczy na grobach naszych bohaterów.
Uczniowie Szkoły Podstawowej  przedstawili montaż słowno-muzyczny  przygotowany pod kierunkiem Iwony Onyśko, nauczycielki historii. Zebrani podziękowali młodzieży brawami.
Po odśpiewaniu Roty, została podana komenda: „Poczet flagowy wyprowadzić”.
Na zakończenie wszyscy przybyli na obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego ustawili się do wspólnej fotografii.  


Tekst wystapienia prezesa SPKiO, Bogdana Lacha:

Szanowni Państwo, spotykamy się, by przywrócić pamięć o Powstańcach Wielkopolskich Gminy Kaczory, którzy 101 lat temu, ryzykując własnym życiem, odważnie poszli do powstania.
To dzięki nim żyjemy w Wielkopolsce, a nie we wrogim Polakom Warthegau czyli Kraju Warty. Mamy świadomość tego, że musimy    o naszych bohaterach pamiętać i pamięć o nich przenosić w przyszłość, bo wolność Ojczyzny wymaga ciągłej  troski i zapobiegliwości.
Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, ale o naszą wolność musimy ciągle zabiegać.  Przywołam tylko jeden z wielu przykładów  „dziwnego” traktowania Polski w unijnej rodzinie. Pierwszym laureatem Europejskiej Akademii  Filmowej dla seriali jest "Babylon Berlin", którego akcja toczy  się pod koniec lat dwudziestych XX wieku. W jednym z odcinków serialu pokazana jest mapa Europy: jest na niej granica niemiecko – rosyjska (!), nie ma Litwy, nie ma Polski… Nagrodę twórcy serialu otrzymali przed trzema tygodniami, 7 grudnia 2019 r.
Nasi bohaterowie szczęśliwie wrócili z powstania do swoich domów i cieszyli się wielkim uznaniem.  W latach 1923-1939  byli członkami Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich i Wojaków, uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych lokalnychi krajowych: w mundurach, ze sztandarem. Potwierdzają to zachowane protokoły zebrań Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich i Wojaków w Kaczorach. Ostatni protokół ma datę……. sierpnia 1939 roku.
Czas okupacji to czas niszczenia polskiej inteligencji i patriotów, również powstańców wielkopolskich,  obozy zagłady na wschodzie i zachodzie, egzekucje Polaków, między innymi w Górach Morzewskich.
Zakończenie II Wojny Światowej, niestety, nie zmieniło losu bohaterów II Rzeczypospolitej. Władza ludowa miała swoich bohaterów i swój sztandar. Żaden uczestnik Powstania Wielkopolskiego nie doczekał roku 1989, odeszli już wcześniej na wieczną wartę. Minęły kolejne lata i  z inicjatywy SPKiO na cmentarzu w Kaczorach powstał pomnik-obelisk upamiętniający tamte wydarzenia i ludzi.
Od 2019 roku na stronie internetowej   polskaniezwykla.pl/  znajdują się zdjęcia i opis pomnika i tablic pamiątkowych. Zapraszam do obejrzenia tej strony.
Zapalone znicze przy pomniku w ciągu roku to dowód,  że osoby odwiedzające cmentarz zatrzymują się na chwilę i oddają hołd wszystkim, którzy zginęli za Ojczyznę, która nazywa się Polska.
Kończąc. bardzo dziękuję wszystkim naszym sponsorom za wsparcie finansowe tego  pomnika i naszej publikacji pt. „Przywracanie pamięci. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 Kaczory i Okolice.”































 

Konkurs

Podziel się z nami swoimi starymi zdjęciami

Czekam na wasze stare zdjęcia, którymi moglibyście się z nami podzielić. Poszukaj zdjęcia i prześlij do nas, my klika najciekaszyszych znalezisk nagrodzimy.

Czytaj więcej...